در باره ما

 

بحول و قوه الهی تشکیل انجمن ملی زنبورداران و تولید کنندگان عسل ایران را به مرکزیت اردبیل بفال نیک گرفته و سخنی چند تحت عنوان درباره ما به عرض میرسانیم. وظایف خطیر و تاریخی این انجمن در تعاریف معدود خلاصه نمی شود. بلکه به علت اینکه در تولیدات دامی و غذایی عسل و زنبورداری یکی از مزیتهای نسبی ایران در منطقه و جهان می باشد تکالیفی به گردن، است که بایستی به آن عمل کنیم و گرنه فردای تاریخ به بی برنامگی متهم خواهیم شد.

قبل از هر چیزبررسی و شناخت 7000 گونه درختی،درختچه ای و علفی ایران و برآورد پتانسیل گونه های شهد زا و گرده زا،مطالعه فلور گیاهی کشور بررسی جوامع مختلف آن، گزینش صفات مرتبط با استفاده زنبور عسل میزان هم بستگی و (کرلیشن) های مثبت و منفیصفات مختلف با هم در اکولوژی های گوناگون کشور در ارتباط با تولیدات مربوط به زنبور عسل و احتمال انتخاب و استفاده اصلح از آن صفات از اموری است که سفارش تحقیق آنرا انجمن به علمای سیستماتیک کشور پیشنهاد می کند.

نیاز دیگر در اولویت اطلاع رسانی از بازارهای جهانی تولیدات زنبور عسل است. طبق گزارش منتشر شده در کتاب (پرورش زنبور عسل) اکبر شائمی در سال 1990 صادرات و واردات موم دنیا به ترتیب زیربوده است.

جدول تولید و تجارت موم در سطح قاره ای(به تن ) 1990 cran


جدول تولید و تجارت موم در سطح قاره ای


سهم ایران در این جدول اگر چه قید نشده است ولی مشخص است که بحث زنبورداران زحمتکش ما از کمبود موم در بازار می نالیدند و صادراتی هم در کار نبوده است. هیچکس هم نسبت تولید موم به عسل را اندازه نگرفته و منتشر نکرده است. هنوز هم زنبورداری ما یک حرفه ای است و صنعت نشده است. تحقیقات کاربردی نزدیک صفر است فقط کتب و مجلاتی منتشر می شودکه با استفاده ازاینترنت به اطلاعات زنبور داران ما افزوده می شود. البته دست شان درد نکند و اجرشان با خدا باشد.

در سال 1984 چین 400 تن تایوان 234 تن تایلند 12 تن ژله به بازار عرضه کرده است و مقام اول تا سوم را احراز کرده اند. زنبورداران ما نه ژله استحصال می کنند و نه دانش تولید،استحصال ،نگهداری و عرضه این محصول ارزشمند عمومیت یافته است. تولید ژله و گرده در ایران در حد تفنن بوده و عمومیت ندارد. با تعمیم این رشته در زنبوردری بازار بزرگی را می شود بدست آورد و هزاران نفر را از متخصص تا کارگر ساده و فروشنده بازاریاب می شود بکار گرفت و هزار تن ماده با ارزش غذایی هم بدست آورد.

در تجارت گرده در قاره اروپا فرانسه،آلمان،رومالی،اسپانیا،شوروی سابق، یوگسلاوی سابق به ترتیب در تولید گرده مقام های اول تا هفتم را احراز می کنند در قاره آمریکا،شیلی،مکزیک اروگوئه درجات اول تا سوم را دارند.

در دیگر قاره ها: استرالیا،چین،فلسطین غصب شده تایوان،تونس و ویتنام مقامات اول تا ششم هستند.

در سال 1990 یک گرم زهر زنبور 300 مارک ارزش داشته است. ضرورت بسیار مهم زنبورداری در کشور ما مسئله تحقیقات است. تحقیق در امر اقتصاد زنبورداری تا مسائل مربوط به اصلاح نژاد آن و دیگر تحقیقات در این امر مسئله ای است که مد نظر انجمن است. البته قابل ذکر است که در دنیا تحقیقاتی در مسائل مربوط به زنبور عسل می شود. و می توان به قیمت ارزان از آن استفاده کرد. اما اساس اهمیت مسئله ماجرای اشتغال و آموزش شاغلین آن نمی شود به حد صنعت ارتقاء ندارد و صنعت و آموزش بدون تحقیقات بومی مقدور نیست. در این قسمت از مقاله فهرست مختصری از پیش فرضهای تحقیق در امر ژنتیک و اصلاح نژاد و زنبوریان می شود که به ترتیب زیر است:

 

1-	بررسی جنسی.
2-	بررسی نژادهای اکولوژیک.
3-	بررسی ژنتیک است.
4-	ژنتیک رفتاری.
5-	بررسی سیتولوزیک.
6-	تعیین جنسیت.
7-	بررسی روشهای جفتگیری.
8-	ژنتیک کمی.
9-	مطالعه واریشنهای بین کلنی ها.
10-	در ژست پذیری.
11-	ارزش ارثی.
12-	وابستگی های مثبت و منفی.
13-	هدف های اصلاح گله زنبور.
14-	تولید ملکه.
15-	تولید برتر

                    

از اینکه درسبد مصرف روزانه مردم عسل از ضروریات تغذیه نبوده و میتوان ماده غذایی جانشین آن کرد تولید کنندگان عسل سودی نمی برند. قیمت عسل در مقایسه با پنیر ،تخم مرغ،گوشت،شیر، حتی نوشابه های گازدار متأسفانه در ارزش افزوده ای که دارد بالا نمی رود.

در شرایط بحران و رکورد اقتصادی متأسفانه این نوع کالاها از آسیب پذیری بیشتری برخوردار می باشند. برای در امان نگه داشتن تولید یک کالا بایستی با سپردن تولید آن به دست(O،G ،N) ها آنرا از رقابت نا سالم در امان داشت تصمیمات مطالعه نشده نمی تواند تولیدات غذایی و کشاورزی رابه سطح مطلوب پیشرفت ارتقاء دید.حتی پیشرفتهای از این دست در آسیب سالهای بحران و رکود آسیب دیده و احتمال دارد از بازار رقابت حذف شود. مقایسه تولیدات قالی و کفش دست دوز کشور در سالهای گذشته با امروز این نظر را تأیید می کند. انجمنها و (O،G O) ها کنترل های کمی و کیفی را مقدور و میسر می گردد و تولید را از رقابت دیگران در امان می دارد. امید است پیشنهادات انجمن ملی زنبوراران و تولیدکنندگان عسل ایران الگویی برای سایر تولیدات کشور بوده باشد و آن تولیدات را هم دولت محترم بدست انجمنهای دیگری بسپارد. انشاا...

 
www.iranhoney.com

info@iranhoney.com

 

Iranhoney


logoپنجشنبه، 4 بهمن 1397