30 جولای 2015

سایت پرورش

چه محل هایی را می توان برای پرورش زنبورعسل انتخاب کرد:

محلی که برای این کار انتخاب میکنید باید شرایط زیر را داشته باشد:

1- از زنبورداران دیگر حداقل 4 کیلومتر دور باشید هرچه زنبورهای کمتری در منطقه باشند شهد بیشتری نصیب زنبورها میشود. زنبورها تا 12 کیلومتر دورتر از کندو هم میروند.

2- منطقه‌ای مورد نظر باید دارای مقدار و تنوع کافی گل و گیاه شهدزا باشد.
بعضی از گلها و گیاهان مورد علاقه زنبور: گل آهار, گل فاسلیا تنسیه, شکوفه های نارنج, گل خرگوشک یا گل ماهور, گیاه خار شکر, گیاه کرچک, گل آفتابگردان, شکوفه های انبه
به طور کلی گیاهانی چون توتون، پنبه، یونجه، شبدر، اسپرس، بیدمشک، آویشن، خردل، زعفران، نخود، لوبیا، نعنا، شکوفه سیب، گلابی و مرکبات، اقاقیا، کاج، گیاهان زینتی و طیف بسیار وسیعی از دیگر گیاهان زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی منابع شهد وگرده برای زنبورعسل محسوب می شوند.

3- شرایط آب و هوای مناسب برای زنبورها داشته باشد؛ هوا خیلی گرم یا سرد، بارندگی بیش از حد، وزش بادهای شدید و… برای زنبورها مناسب نمیباشد. زنبور عسل در حرارت 16 تا 32 درجه سانتیگراد حداکثر فعالیت را دارد و در 34 تا 39 درجه سانتی گراد و 16 تا 8 درجه سانتی گرادبه تدریج از فعالیت آنها کاسته می شود و در دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد و بیشتراز 39 درجه سانتی گراد از کندو خارج نمی شوند.

4- وجود آب آشامیدنی کافی در منطقه

5- نبود حیواناتی همچون خرس و پرنده زنبورخوار در منطقه

6- وجود راه ارتباطی برای حمل و نقل به محل و دسترسی آسان به بازار

7- رعایت فاصله 2.5 متر بین دو کندو ضروری است.

بهترین مکان استقرار برای زنبورهای عسل در یک باغ یا مزرعه بزرگی است که محصول آن باید توسط زنبور عسل گرده افشانی شود.

فصل بهار بهترین موقع برای شروع کار زنبورداری است.
در اواخر زمستان و اوایل بهار که هوا به تدریج گرم می شود, زنبورها فعالیت خود را آغاز می کنند و به جستجوی شهد و به خصوص گرده از کندوهای خود خارج می شوند. از طرفی بهار فصل خرید و فروش کندو است.

برای شروع کار زنبورداری چه اقداماتی لازم است؟

برای شروع کار سال اول را کارآموزی کنید و با مطالعه کتابها و سایتهای زنبورداری و مشورت و آموزش از کسانی که سابقه زیادی در این شغل دارند خود را برای توانایی در این شغل محک بزنید.

کار پرورش زنبور عسل را با حداقل 2 کندو و حداکثر 6 کندو شروع کنید.
هیچ وقت کار زنبورداری را با یک کندو شروع نکنید چرا که در صورت نیاز به کمک, از شما کاری ساخته نیست و احتمال این که ملکه از بین برود وجود دارد و زنبوردار را هم از کار زنبورداری دلسرد می نماید. سپس از سال بعد میتوانید کار خود را با خرید 20 الی30 کندو به عنوان یک شغل دوم ادامه دهید.

22 جولای 2015

زنبورعسل

آشنایی مختصر با زنبور عسل

زنبور عسل یا مُنج گونه‌ای زنبور است که عسل می‌سازد. زنبور عسل این کار را با گردآوری شهد گل‌ها در کندو انجام می‌دهد. در فارسی به زنبور عسل منگ، منج و مگس انگبین هم گفته می‌شود. زنبورهای هر کندو یکی از سه نوع زنبور ملکه، زنبور نر و زنبور کارگر هستند.
زنبور ملکه مهمترین گونه در کندو بوده و به نوعی رهببر کندو است. اگر زنبور ملکه نباشد زنبورهای کارگر از جمع آوری شهد و تولید عسل دست میکشند. اگر در داخل کندو تخم روز وجود داشته باشد زنبورها شروع به تولید شفیره ملکه برای تولید ملکه جدید می‌کنند؛ در غیر این صورت کل کندو از بین میرود.
زنبورهای کارگر ماده بوده و همانطور که از اسمشان مشخص است کل کار جمع آوری و تولید عسل به عهده این گروه است.
زنبور نر هم فقط برای بارورکردن ملکه است و هیچ کار دیگری انجام نمیدهد.

گونه های مختلف زنبور عسل:

1- زنبور عسل معمولی یا اروپایی (Apis mellifera)

 • گونه های مختلف این دسته:
  زنبور عسل سیاه یا Apis mellifera mellifera
  زنبور عسل ایتالیایی یا زنبور طلایی یا Apis mellifera ligustica
  زنبور عسل قفقازی یا caucasica Apis mellifera
  زنبور عسل کارنیولان یا Apis mellifera carnica
  زنبور عسل ایرانی یا Apis mellifera meda

2- زنبور عسل شرقی یا هندی (Apis cerana)
3- زنبور عسل بزرگ (Apis dorsata)
4- زنبور عسل کوچک(Apis Florea)

زنبور عسل معمولی یا اروپایی مهمترین گونه شناسایی شده زنبور عسل است که عمده مباحث پرورش زنبور عسل مربوط به همین گونه می شود.

روش تکثیر زنبور در ایران

سرانه تولید عسل در کشورمان 978 گرم است و سرانه مصرف عسل هم 961 گرم است.

زنبورداری در ایران سابقه قدیمی دارد. در دوره هخامنشیان نگهداری زنبورعسل در ایران رواج داشته است و از عسل به عنوان یک ماده شیرین غذایی و دارویی استفاده میکردند، 800سال قبل از میلاد قدمت آشنایی ایرانیان با این حشره مفید است. با پیشرفت پرورش زنبورعسل در اروپا و امریکا و با ورود کندوهای مدرن و ملکه های هیبرید به کشور (از سال 1335 به بعد) علاقه مندانی در نقاط عسل‌خیز کشور به ایجاد واحدهای بزرگ صنعتی پرورش زنبورعسل توجه کردند. نگهداری زنبورعسل در اکثر مناطق خوش آب و هوا و مستعد کشور زیاد بوده و هست.در بعضی از مناطق نگهداری کندوهای بومی مرسوم است ولی آمار سالهای اخیر نشان میدهد که کندوهای بومی کم شده و جای خود را به کندوهای مدرن داده است. درحال حاضر زنبورداری در کلیه مناطق ایران جز مناطق کویری کشور گسترش پیدا کرده است.

22 جولای 2015

نگهداری

ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﺆﺛﺮ در ﭘﺮورش و ﻧﮕﻬﺪاری زﻧﺒﻮر ﻋﺴﻞ

عوامل مهمی که اساس پرورش و نگهداری زنبورعسل را تشکيل میدهند،عبارتنداز:

١ــ چراگاه: برای برداشت محصول عسل بيشتر بايد به اولين عامل مؤثر يعنی چراگاههای زنبورعسل توجه داشت.

٢ــ آب و هوا: وضعيت هوارا نيز میتوان دومين عامل مؤثر شمرد.
١ــ٢ :چگونگی چراگاههای زنبورداری و وضعيت هوا را نمیتوان با قاطعيت تمام پيشبينی کرد. اما زنبوردار، با مشاهدات عينی و تجربيات چندساله خود میتواند هوای منطقه و وضع گلها، و زمان گلدهی را به صورت تقويم چراگاهی درآورده و پيشبينی لازم را بنمايد.

٣ــ نژاد زنبور: نوع و نژاد زنبورعسل را نيز میتوان يکی ديگر ازعوامل مؤثر دانست. با استفاده ازروشهای صحيح پرورش ملکه میتوان ملکه هايی راکه دارای صفات و مشخصات
مطلوب برای منطقه هستند، انتخاب کرد. يعنی نژادی را به گزينی کرد که نسبت به تغيير وضع هوا و گلهای منطقه محدوديتی در تخمگذاری ملکه مشاهده نشود و همچنين علاقه زيادی به توليد بچه کندوی طبيعی ندهد.

٤ــ نوع کندو: يکی ديگر ازعوامل مؤثردرزنبورداری انتخاب کندوی واجد شرايط است. نه تنها، نوع کندوازنقطهنظر مصالح به کار برده شده (نوع چوب، فرموغيره) در پيشبرد عمليات
مربوط به زنبورداری و نحوه حمل ونقل مؤثر است، بلکه در چگونگی فعاليت زنبوران چه ازنقطه نظر کمی و کيفی زنبوران خاصه در ميزان توليدعسل تأثير فراوانی دارد.

٥ ــروش کار با کندو: بالاخره روش کار با کندو را نيز میتوان ازعوامل مؤثر در پرورش زنبورعسل محسوب کرد که خودعامل مهم و قابل توجهی است. يعنی زمان لازم برای بازديد و بررسی کندو را بايد به حداقل ممکن رسانده و پيوسته سعی کرد که تمامی وقت صرف شده معقولانه و اقتصادی باشد. بدين معنی که با درنظر گرفتن کليه جوانب امر، وضعيت کندوها طوری آماده شوند که به موقع بتوان آنها را برای استفاده از چراگاههای زنبورداری آماده کرد. بهطوری که در حداقل زمان گلدهی چراگاه بيشترين محصول عسل نسبت به سرمايه و
وقت صرف شده برداشت شود.

٦ ــ مديريت: اداره خوب يک زنبورستان، پيش شرطی برای موفقيت در زنبورداری بوده و آن را تبديل به کار پرمنفعتی خواهد ساخت. زنبورداری کار پرزحمتی نيست و همانند کشاورزی نياز به تلاش و کوشش زياد ندارد اما نکات ظريف زيادی در زنده نگهداشتن بهينه هر کلنی وجود دارد که دانستن آنها برای زنبورداری امری ضروری است.

از آنجايی که تابش نور خورشيد و حرارت آن بر سطح کره زمين يکنواخت نيست در نتيجه
محيطهای مختلفی در سطح کره زمين بهوجود آمده است. به عبارت ديگر فصل زنبورداری در هر
منطقه ثابت ولی درمناطق مختلفدنيا متفاوت است. اماعمليات آن درتمام مناطق مختلفدنيا يکسان
است.

تشخيص شروع فصل زنبورداری
فصل زنبورداری با شروع بهارهرمنطقه آغازمیشود وفعاليت زنبوران دربخش تخمدان کندو با افزايش تخم و لارو همراه است. بهطوری که اگر شانی ساخته شود، هميشه شاندارای سلولهای کارگر خواهد بود و با افزايش جمعيت نوزادان کارگر کندو برای تقسيم طبيعی (بچه کندو) شروع به ساختن سلولهای نر میکند، وجود سلولهای نر شروع فصل نرها را در منطقه نشان میدهد و کشتن زنبوران نر توسط کارگران (نرکشی) مؤيد اختتام فصل نرها در همان منطقه است. توجه نماييد که، وجود نرها قبل و پس از فصل دليل بر معيوب بودن کندو است يعنی ملکه باکره، يا مريض بوده و يا پير و فرسوده میباشد.

22 جولای 2015

تولید کنندگان نمونه

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

مسابقه و معمایی در طراحی

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.
محمد رضایی, مشتری

پایان طراحی باغچه

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.